Jesteś tutaj: Start / Oświata

Oświata

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Fortepian w szkole muzycznej

Rozwija się utworzona Uchwałą Nr XX/136/2012 Rady Gminy Jeżowe z dnia 17 lipca 2012 r Samorządowa Szkoła Muzyczna w Jeżowem – od tego roku szkolnego ma już swojego stałego, wyłonionego w konkursie, dyrektora - Pana Marka Sękiela. Siedzibą szkoły jest wydzielona część w budynku Publicznego Gimnazjum w Jeżowem, a Szkoła jest samodzielnym podmiotem oświatowym.

Wielkim zwolennikiem powstania takiej szkoły w Jeżowem był obecny Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak, który jeszcze jako radny Rady Gminy Jeżowe domagał się jej powstania i przekonywał do tego pomysłu pozostałych radnych jak i ówczesne władze gminy. Mocno akcentował konieczność jej powstania we własnej poprzedniej kampanii wyborczej. Argumentacja okazała się skuteczna i szkoła powstała. Ta postawa wójta motywowana i potrzebami środowiska i mocnym akcentowaniem w swojej działalności potrzeby kształcenia i wychowywania dzieci i młodzieży wokół kardynalnych wartości, które tworzyły i tworzą polską historię, tradycję i kulturę przekłada się też na konkretne decyzje.
Jeszcze w czerwcu tego roku wójt zwrócił się z prośbą do Rady Gminy, by zabezpieczyć środki na konieczną adaptację pomieszczeń gimnazjum na potrzeby szkoły muzycznej. Radni podjęli te korzystne dla szkoły decyzje i podjęli uchwałę 20 czerwca tego roku o przeznaczeniu prawie 38.000 zł na prace remontowo-adaptacyjne, które trwały w okresie wakacyjnym.
Na początku września dla szkoły muzycznej za 38 tys.zł został zakupiony najważniejszy i najpiękniejszy instrument – fortepian marki Yamaha wzbogacając bazę instrumentów, na których uczą się uczniowie szkoły. Sporą częścią tej bazy są instrumenty prywatne uczniów jak i instrumenty wypożyczane.

Szkoła w tej chwili po dokonanych adaptacjach posiada 6 pomieszczeń przystosowanych do nauki gry na instrumentach, które jeszcze w tym roku zostaną przystosowane pod względem akustycznym.

Kadrę szkoły stanowi 16 pracowników dydaktycznych, którzy uczą gry na następujących instrumentach:
fortepian
skrzypce
altówka
wiolonczela
akordeon
gitara
I w klasie instrumentów dętych:
flet
klarnet
saksofon
trąbka

Te zajęcia nauki gry na w/w instrumentach są prowadzone metodą praktyki indywidualnej z uczniem. Oprócz tych zajęć prowadzone są także lekcje teoretyczne w poszczególnych klasach.

Ten rok szkolny dla szkoły będzie rokiem wyjątkowym, ponieważ jest to już czwarty rok jej działalności i w tym roku 2015/16 szkołę ukończą pierwsi absolwenci.

Edward Chaber

 

19 września 2015

Zespół Szkół w Jeżowem Centrum wyremontowany i doposażony.

Projekt pod nazwą: „Poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej w Zespole Szkół w Jeżowem Centrum” został zakończony - zrealizowano go dzięki środkom pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Zakres prac budowlanych obejmował wnętrze budynku: przebudowę części dydaktycznej i zmianę sposobu użytkowania, remonty korytarzy, remont budynku sali gimnastycznej, przebudowę zaplecza kuchennego, wymianę instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnych oraz zakupy sprzętu i nowoczesnego wyposażenia dydaktycznego w tym tablicy interaktywnej.
Całkowita wartość projektu: 1 148 380,78 zł, otrzymane dofinansowanie ze środków EFRR: 718 848 zł.

Edward Chaber

 

8 września 2015

Narodowe Czytanie dzieł BOLESŁAWA PRUSA

Publiczna lektura największych polskich dzieł literackich ma na celu propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki, a każda forma wsparcia czytania książek przez Polaków jest istotna. Zarówno zaangażowanie autorytetu głowy państwa jak i lokalnych autorytetów i władz nadaje jej szczególnego wymiaru.
Narodowe Czytanie w naszej gminie zainaugurował 4 września w Publicznym Gimnazjum w Jeżowem Wójt Gminy Jeżowe Pan Marek Stępak, który przeczytał fragment „Lalki” Bolesława Prusa, a w następnym dniu Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpoczął prezydent Andrzej Duda z małżonką .

Przypomnijmy,że akcję Narodowego Czytania zainaugurował trzy lata temu prezydent Bronisław Komorowski lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Dwa lata temu czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, a rok temu "Trylogię".
Narodowe Czytanie zdobywa sobie coraz większą popularność i odbywa się na ulicach miast, placach, w parkach, szkołach, bibliotekach, domach kultury i angażują się w nie zarówno instytucje samorządowe, jak i coraz liczniej sami obywatele. Narodowe Czytanie w Publicznym Gimnazjum w Jeżowem przygotowała Pani Halina Kobylarz.

Edward Chaber

6 września 2015

Dzień przedszkolaka

22 września w przedszkolach całej Polski obchodzony jest Dzień Przedszkolaka, także i w przedszkolach naszej gminy. My spotkaliśmy naszych przesympatycznych przedszkolaków na spacerze zorganizowanym przez kadrę pedagogiczną na wprost Urzędu Gminy
Sami zobaczcie jakie przemiłe to sąsiedztwo
Edward Chaber

1 września 2015
Przejdź do - Wyróżnieni uczniowie w roku szkolnym 2014/2015 r. w Naszej Gminie

Wyróżnieni uczniowie w roku szkolnym 2014/2015 r. w Naszej Gminie

W dniu 26 czerwca 2015 r w Naszej Gminie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Rada Gminy oraz Wójt Gminy Jeżowe doceniając całoroczny trud i wysiłek uczniów oraz aktywne uczestnictwo w życiu szkolnym, uhonorowali najlepszego ucznia z każdej szkoły.
Wójt Gminy Jeżowe dokonał uroczystego wręczenia nagród w postaci tabletów dla wyróżniających się uczniów z terenu Gminy Jeżowe.

Nagrody otrzymali:
Łukasz Kuraś - uczeń II kl. szkoły podstawowej z Zespole Szkół w Groblach
Roksana Szewc – uczennica kl. VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeżowem Podgórzu
Monika Sagan - uczennica kl. VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeżowem Kamerale
Kamil Gnacek – uczeń kl. VI szkoły podstawowej z Zespołu Szkół w Jeżowem Centrum
Katarzyna Bednarz - uczennica kl. VI Zespołu Szkół w Starym Narcie
Monika Bieleń – absolwentka kl. III gimnazjum w Zespole Szkół w Jacie
Karolina Delekta – absolwentka kl. III gimnazjum w Zespole Szkół w Cholewianej Górze
Paweł Spieczny – absolwent kl. III gimnazjum w Publicznym Gimnazjum w Jeżowem
Kacper Piela - uczeń Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jeżowem

Marta Koc

1 sierpnia 2015