Dożynki powiatowe w Jeżowem

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 września 2015

W tym roku organizacji Dożynek Powiatu Niżańskiego. podjęła się Gmina Jeżowe. Poprzednie trzy edycje dożynek w naszej gminie odbyły się w 2004, 2008 i 2010. Organizacja tej imprezy jest dużym przedsięwzięciem angażującym wiele podmiotów, tym bardziej że była to druga duża impreza plenerowa odbywającą się zaledwie miesiąc po organizacji Wakacjonaliach. Zgodnie z ustawą podmiotem ubiegającym się o zorganizowanie zadania mogła być tylko organizacja pozarządowa. Zrealizowania tegorocznych dożynek powiatowych podjęło się Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Jeżowianki”, przy wsparciu organizacyjnym Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem. Organizatorzy mogli liczyć na pomoc także wielu inny podmiotów, jednostek i organizacji z terenu gminy. Gmina Jeżowe wsparła finansowo organizację dożynek, a nad całością zadań realizowanych przez gminę czuwał Wójt Gminy Jeżowe Pan Marek Stępak.

Poniżej przedstawiamy relację z przebiegu Dożynek Powiatu Niżańskiego – Jeżowe 2015 zaczerpniętą ze strony internetowej Starostwa Powiatowego.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym p.w. Narodzenia NMP w Jeżowem, podczas której modlono się w intencji rolników, dziękując za tegoroczne zbiory. Po mszy św. barwny korowód dożynkowy, na czele którego maszerowała Sekcja Taneczna Mażoretek z NCK „Sokół” w Nisku i Orkiestra Dęta OSP Jeżowe a następnie poczty sztandarowe z gmin Powiatu Niżańskiego, grupy wieńcowe, władze samorządowe na czele ze Starostą Robertem Bednarzem i Wójtem Gminy Jeżowe Markiem Stępakiem, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Powiatu, przemaszerował na miejsce obchodów Święta Plonów.
Starosta Niżański w swoim przemówieniu, po przywitaniu przybyłych gości, podkreślił jak ważna i odpowiedzialna jest praca rolników oraz wyraził uznanie dla ich ciężkiej pracy i podziękował za całoroczny trud pracy na roli. Głos zabrali również Wójt Gminy Jeżowe oraz Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Janusz Nawrocki. Następnie Starostowie Dożynek Tomasz Kozak i Danuta Pikor, przekazali tradycyjnie bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów, gospodarzom święta – Staroście Niżańskiemu Robertowi Bednarzowi i Wójtowi Gminy Jeżowe Markowi Stępakowi. Obrzędową i oficjalną część rolniczego święta zakończyło dzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów, z którym do dożynkowych gości zwrócili się m. in. Starosta Niżański, Wicestarosta Adam Mach, Wójtowie i Burmistrzowie gmin Powiatu Niżańskiego, zaproszeni goście oraz Starostowie Dożynek.

Starostami tegorocznych Dożynek byli ludzie niezwykle przywiązani do ziemi, szanujący tradycje i obyczaje polskiej wsi.Starościna - Pani Danuta Pikor, na swoim 15 ha gospodarstwie, które prowadzi wspólnie z mężem Edwardem, zajmuje się głównie hodowlą krów mlecznych oraz produkcją surowego mleka i zdrowej żywności. Dodatkowo hoduje ok. 160 sztuk drobiu, uprawia zboża ozime, jare i trwałe użytki zielone. Starosta - Pan Tomasz Kozak, prowadzi gospodarstwo rolne, którego łączna powierzchnia obejmuje ponad 30 ha ziemi. W gospodarstwie wyposażonym w niezbędne maszyny, prowadzona jest uprawa zbóż i wikliny. Pan Tomasz prowadzi też działalność usługową wspomagającą produkcję roślinną. Starostowie godnie reprezentowali całą rolniczą społeczność Naszego Powiatu.
Dożynki Powiatu Niżańskiego swoją obecnością zaszczycili również Poseł na Sejm RP Antoni Błądek, Senator RP Janina Sagatowska, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdan Romaniuk oraz radni Sejmiku: Lidia Błądek i Mieczysław Miazga, Burmistrzowie i Wójtowie oraz Przewodniczący Rad Gmin Powiatu Niżańskiego, Radni Rady Powiatu Niżańskiego i Radni Gminy Jeżowe oraz kierownicy jednostek, służb, inspekcji i straży. W uroczystościach uczestniczyli także goście z Ukrainy: Zofia Michniewicz – Prezes i Ludmiła Kiencało – Wiceprezes Towarzystwa Kultury Polski Ziemii Lwowskiej.
Ważnym punktem programu było wręczenie dyplomów i nagród najlepszym uczniom poszczególnych gmin Powiatu. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Cezary Sagan z Gminy Nisko, Weronika Strzempa z Gminy Ulanów, Grzegorz Chrząstek z Gminy Jeżowe, Emilia Zygmunt z Gminy Rudnik nad Sanem oraz Piotr Godula z Gminy Jarocin, Dominika Hammer z Gminy Krzeszów i Adam Tyszko z Gminy Harasiuki. Nagrodę Starosty Niżańskiego otrzymała uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Rudniku nad Sanem Alina Piątkowska.

W dowód wdzięczności, za pracę na rzecz promocji i kulturowego rozwoju Powiatu Niżańskiego, podziękowania otrzymali również dyrektorzy gminnych i miejskich domów i centrów kultury, tj. Alicja Sochacka – Dyrektor Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół”, Krystyna Wójcik – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem, Karolina Kutyła – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie, Mirosław Kus – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie, Tadeusz Papież – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Harasiukach, Zbigniew Bednarz – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, Grzegorz Węglarz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzeszowie oraz Ewa Sęk – Dyrektor Katolickiego Domu Kultury „ARKA” w Racławicach. Starosta Niżański podziękował im szczególnie za zaangażowanie w promocję i popularyzację kultury regionu.
To jednak nie wszystkie nagrody, jakie przyznano podczas imprezy dożynkowej. Na scenie rozstrzygnięto również m.in., konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, oceniany przez komisję, w skład której wchodził m. in. etnograf – Pani Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Józef Sroka – Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego, za który uznano dzieło grupy wieńcowej z gminy Ulanów. Dwa pozostałe miejsca na podium przypadły gminom Nisko i Jeżowe. Najpiękniejszym wieńcem w ocenie publiczności, nagrodzonym Pucharem Publiczności, został wieniec z Gminy Jeżowe.

W konkursie gminnym wieńca dożynkowego komisja w tym samym składzie wybrała najpiękniejsze spośród dziesięciu wieńcy Gminy Jeżowe. Pierwsze miejsce zajął wieniec z sołectwa Zagościniec, drugie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Jeżowskiej Jeżowianie a trzecie z sołectwa Cholewiana Góra. Nagrody wręczył Wójt Gminy Jeżowe Pan Marek Stępak oraz Przewodniczący Rady Gminy Jeżowe Eugeniusz Ciak.

Rozstrzygnięty został też konkurs zręcznościowy – cięcia piłą, w którym I miejsce zajęli: Jan Siembida i Janusz Król z gminy Jarocin, II miejsce przypadło w udziale drużynie w składzie: Albin Budzyński i Franciszek Frączek z gminy Ulanów a na III miejsc uplasowała się drużyna z gminy Rudnik nad Sanem, w składzie Edward Zygmunt i Stanisław Płachta.
Konkurs kulinarny produktów tradycyjnych wygrało Stowarzyszenie Trzy Kurzyny z gminy Ulanów, które przygotowało zupę grzybową i pasztet z królika.
Delegacje z wszystkich gmin (stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich) oferowały w namiotach wystawienniczych degustację produktów regionalnych.
W części artystycznej zaprezentowały się zespoły folklorystyczne i soliści reprezentujący poszczególne gminy Powiatu. Przed licznie zebraną publicznością swój występ folklorystyczno-widowiskowy zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”. Zarówno młodzież z najstarszej grupy, jak i młodsi i najmłodsi członkowie zespołu dostarczyli wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Młodzi tancerze zaprezentowali bogaty program, który doskonale wpasował się w założenia organizatorów dożynek. Zespół 'Racławice” spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem i nagrodzony został mocnym aplauzem.
Po wspaniałym koncercie Sylwii Piotrowskiej, który zachwycił uczestników imprezy, swój koncert dał zespół „Czerwone Gitary”, który był Gwiazdą Wieczoru tegorocznych Dożynek. Muzycy zaprezentowali stare i nowe przeboje zespołu, który od 50 lat dostarcza fanom wielu wrażeń oraz łączy pokolenia, zarówno na scenie jak i na widowni. Zgromadzona na koncercie w Jeżowem kilkutysięczna publiczność, reagowała tego wieczoru niezwykle entuzjastycznie, śpiewając wspólnie z zespołem i udowadniając tym samym, że miłość do muzyki „Czerwonych Gitar“ trwa nieprzerwanie. Obchody Święta plonów w powiecie niżańskim zakończył koncert zespołu Baflo.

Patronat honorowy nad obchodami Dożynek Powiatu Niżańskiego – Jeżowe 2015 objął Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl oraz Wojewoda Podkarpacki – Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Źródło- http://www.powiat-nisko.pl

Zbigniew Bednarz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie