Narodowe Czytanie dzieł BOLESŁAWA PRUSA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
6 września 2015

Publiczna lektura największych polskich dzieł literackich ma na celu propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania po książki, a każda forma wsparcia czytania książek przez Polaków jest istotna. Zarówno zaangażowanie autorytetu głowy państwa jak i lokalnych autorytetów i władz nadaje jej szczególnego wymiaru.
Narodowe Czytanie w naszej gminie zainaugurował 4 września w Publicznym Gimnazjum w Jeżowem Wójt Gminy Jeżowe Pan Marek Stępak, który przeczytał fragment „Lalki” Bolesława Prusa, a w następnym dniu Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpoczął prezydent Andrzej Duda z małżonką .

Przypomnijmy,że akcję Narodowego Czytania zainaugurował trzy lata temu prezydent Bronisław Komorowski lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Dwa lata temu czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, a rok temu "Trylogię".
Narodowe Czytanie zdobywa sobie coraz większą popularność i odbywa się na ulicach miast, placach, w parkach, szkołach, bibliotekach, domach kultury i angażują się w nie zarówno instytucje samorządowe, jak i coraz liczniej sami obywatele. Narodowe Czytanie w Publicznym Gimnazjum w Jeżowem przygotowała Pani Halina Kobylarz.

Edward Chaber