Jaja faszerowane na 5 sposobów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 kwietnia 2015

Polska tradycja potraw wielkanocnych jest bardzo bogata i nie ma chyba innej tak bogatej tradycji kulinarnej jak na czas obchodów Świąt Wielkanocnych. Na świąteczne śniadanie czekamy przez cały Wielki Post.
Na tradycyjnym stole wielkanocnym znajdziemy wiele potraw wśród których nie może zabraknąć faszerowanych jaj. Jajko jest formą najbardziej doskonałą. Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. To również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz B2 i B12, kwasu pantotenowego i składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu. Jedno ugotowane na twardo jajko, to zaledwie ok. 80 kalorii.
W czasie świąt Wielkiej Nocy, zgodnie z tradycją, jajka są malowane i ozdabiane. W chrześcijaństwie jajko związane jest z motywem zmartwychwstania Chrystusa i symbolizuje nadzieję na życie wieczne. Dominującą barwą pisanek w kulturze chrześcijańskiej była czerwień. Na czerwono barwili jaja chrześcijanie pierwszych wieków w Armenii, w Austrii do I wojny światowej wyłącznie czerwone były wielkanocne jajka, a w kościele prawosławnym to do dziś tradycyjny kolor pisanki. Zwyczaj ten wiąże się z legendą dotyczącą zmartwychwstania Chrystusa:
„Maria Magdalena, która pierwsza ujrzała Chrystusa zmartwychwstałego, pobiegła do domu. Zauważyła, że jajka w jej gospodarstwie zabarwiły się na czerwono. Podzieliła się nimi z apostołami, do których udała się z wiadomością.”

Na pamiątkę zmartwychwstania kolor czerwony stał się symbolem zwycięstwa, radości i dobrych wiadomości. Jajko wielkanocne jest znakiem nowego życia, przezwyciężeniem śmierci porównanym do przebijania skorupki. Wykluwający się kurczak dla chrześcijan symbolizuje zwycięstwo życia, jest znakiem Chrystusowego i ludzkiego zmartwychwstania. Jajko jest nadzieją, próbą cierpliwości, której należy się poddać, aby zobaczyć ukryte wewnątrz pisklę.
Dzielenie się jajkiem podczas śniadania wielkanocnego ma odniesienie do wigilijnego opłatka. Jajko pełni rolę podarunku, którego intencją jest życzenie pomnażania sił witalnych.

Jaja faszerowane wędzonym łososiem
5 jajek ugotowanych na twardo
100 g wędzonego łososia
100 g serka śmietankowego (np.. Ostrowia)
2 łyżki majonezu
1 pęczek koperku
pieprz i sól do smaku
Jajka obrać, przekroić na pół i wyjąć żółtko. Łososia pokroić na drobne kawałeczki (w drobną kosteczkę) . Żółtko rozdrobnić widelcem. Serek wymieszać z majonezem i posiekanym szczypiorkiem, dodać żółtka i łososia, wymieszać. Farsz nakładać do połówek białek, ozdobić kawałkiem łososia i koperkiem.

Jaja faszerowane szynką
5 jajek ugotowanych na twardo
10 dkg chudej szynki drobno pokrojonej (najlepiej wędzonej)
4 rzodkiewki pokrojone w kostkę
1 pęczek szczypiorku
sól, pieprz
2-3 łyżki majonezu
Jajka obrać, przekroić na pół i wyjąć żółtko . Szynkę i rzodkiewkę pokroić w drobną kosteczkę .Szczypiorek posiekać. Żółtko rozdrobnić widelcem. Szynkę wymieszać z majonezem i posiekanym szczypiorkiem i rzodkiewką, dodać żółtka i wymieszać. Farsz nakładać do połówek białek, ozdobić świerzymi kiełkami i rzodkiewką.

Jajka z musem chrzanowym
5 jajek ugotowanych na twardo
100 g serka śmietankowego (np.. Ostrowia)
2 łyżki chrzanu ze słoiczka
pieprz i sól do smaku
Wykonanie:
Jajka obrać, przekroić na pół i wyjąć żółtko. Żółtko rozdrobnić widelcem. Serek wymieszać z chrzanem, dodać żółtka. Farsz nakładać do połówek białek, ozdobić szynką i natką pietruszki.

Jaja faszerowane pastą pomidorową
5 jajek ugotowanych na twardo
4-5 suszonych pomidorów w zalewie
150 g serka śmietankowego
50-70 g koncentratu pomidorowego (w zależności od upodobań)
sól, pieprz
słodka czerwona papryka
majonez do dekoracji
Z jajek wyjąć żółtka, rozetrzeć z serkiem, koncentratem pomidorowym i przyprawami na gładką masę. Suszone pomidory pokroić w cienkie paseczki (jednego zostawić do dekoracji) i dodać do farszu. Masą faszerować połówki jajek, przyozdobić paseczkami suszonych pomidorów i majonezem.

Jaja po tatarsku
5 jajek ugotowanych na twardo
3-4 ogórki konserwowe
1 słoiczek pieczarek marynowanych
1 mała cebulka
3-4 łyżki majonezu
4-5 łyżek jogurtu naturalnego lub śmietany 18%
sól, pieprz

Z jajek wyjąć żółtka. Pieczarki, cebulkę i ogórki pokroić w drobna kosteczkę, dodać rozdrobnione żółtka. Wszystko razem wymieszać, dodać majonez, jogurt i doprawić do smaku. Masą faszerować połówki jajek, przyozdobić majonezem i natką pietruszki lub koperkiem.

Anna Kobylarz